Menu Close

Jasas Adomas Petras

CITATA.

BE TAVĘS

Per naktis Tavo veidą matau.
Šlama žodžiai kaip vėjas kleve:
– Be tavęs mes gyvename Tau,
be Tavęs mes dainuojam Tave!

Tavo meilėj, Tėvyne, budžiu!
Tu man duona ir kraujas buvai.
Tu ir būsi palaimos žodžiu,
nors namop ir negrįžtų laivai…

Per naktis Kryžių kalną matau.
Šlama žodžiai kaip vėjas kleve:
– Be Tavęs mes gyvensime Tau,
be Tavęs mes dainuosim Tave!

A. Jasas

BIOGRAFIJA. Jasas Adomas Petras (1908 m. sausio 28 d. Sent Luise, JAV – 2000 m. gruodžio 15 d. Čikagoje) – Kaišiadorių gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas, pedagogas, poetas.

Gimęs Amerikoje, su tėvais grįžo į Lietuvą. Vaikystę praleido Kerbedžių kaime Kvėdarnos valsčiuje. Baigęs pradžios mokyklą, 1924 m. įstojo į Švėkšnos „Saulės“ progimnaziją, vėliau peraugusią į gimnaziją. Besimokydamas joje, pradėjo rašyti eilėraščius. 1931 m. įstojo į Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Filologijos skyrių, studijavo lietuvių kalbą. 1934 m. pripažintas pradžios mokyklos mokytojo – praktikanto vardas ir teisės. 1935 m. baigė Švietimo ministerijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų vasaros kursus. Studijas baigė 1943 m. Vilniaus universitete, Filologijos fakultete. 1933 m. rugsėjo 1 d. pradėjo dirbti Kaišiadorių valdžios vidurinėje mokykloje (vėliau progimnazijoje, gimnazijoje) lietuvių kalbos mokytoju, o vėliau joje dėstė ir literatūrą. Kaišiadoryse dirbo iki 1943 m. Tais metais, kai baigė studijas Vilniaus universitete, iš Kaišiadorių persikėlė dirbti į Švėkšnos gimnaziją. Artėjant frontui, pasitraukė į Vokietiją. 1948 m. persikėlė į JAV, apsigyveno Čikagoje. Dirbo Čikagos metalo gamyklose.

KŪRYBA.

1934 m. A. Jasas išleido eilėraščių rinkinį „Širdis žody”, kurį palankiai vertino V. Mykolaitis-Putinas. 1963 m. išleido eilėraščių rinkinį “Būk palaimintas”  (papildytas leidimas – su skyriais „Širdis žody“ ir „Būties mozaika“ 2000 m., Čikaga).

ŠALTINIAI.

http://www.kaisiadoriumuziejus.lt/enciklopedija/index.php?title=Jasas_Adomas_Petras

Skip to content