Menu Close

Spalio 3-9 d. vyksta disleksijos pažinimo savaitė 

Trečius metus iš eilės prie spalio mėnesį vykstančios pasaulinės iniciatyvos „Go Red for Dyslexia“ jungiasi ir Lietuva. Šį kartą su trenksmu – organizuojamas neskaitymo festivalis, kuriame laukiami ne tik turintys disleksiją, bet ir norintys ją pažinti. Dalyvių laukia komiksų dirbtuvės, literatūros pamoka be knygų, pjesės apie disleksiją premjera ir diskusija su disleksiją turinčiais puikiai pažįstamais žmonėmis.

Kviečiame dalyvauti! Plačiau apie renginius Vilniuje ir Kaune neskaitymofestivalis.lt.

Labai svarbu disleksiją atpažinti ir nustatyti ankstyvame amžiuje, kad vaikai galėtų mokytis tokiu pat tempu, kaip ir jų bendraklasiai, todėl skatiname tapti disleksijos pažinimo savaitės dalimi ir spalio 3-9 d. (arba visą spalio mėnesį) padėti sau, draugams, artimiesiems ir kolegoms suprasti, kas yra disleksija.

Kaip prisidėti? Parašykite bent vieną žinutę šia tema. Su darbuotojais, draugais ar šeimoje prie bendro pietų stalo organizuokite diskusijas arba tiesiog pokalbius disleksijos tema.

Apsilankykite pirmojo lietuviško trumpametražinio dokumentinio filmo apie disleksiją „Vaikai iš kitos planetos“ premjeroje! Seansas spalio 4 d., 18:30 val., kino teatro „Senamiesčio Pasaka“ Mažojoje salėje (Vilnius). Renginys nemokamas. Būtina registracija (vietų kiekis ribotas): https://forms.gle/aG646J26N7qEbnrT9

Apsilankykite organizuojamoje parodoje Nacionalinėje švietimo agentūroje, kurioje net 34 akademinės knygos anglų kalba apie skaitymo sutrikimus. Plačiau apie renginį. Prieš atvykstant, galite peržiūrėti eksponuojamų knygų katalogą.

Disleksijos pažinimo savaitės veiklas ir iniciatyvas fiksuokite nuotraukose ar vaizdo įrašuose ir dalinkitės socialiniuose tinkluose su grotažymėmis #DisleksijosPažinimoSavaitė2022 ir #GoRedForDyslexia.

Pažinę vaikus, kuriuos disleksija skatina ieškoti kitokių būdų skaityti ir mokytis, neabejotinai norėsite juos palaikyti ir paskatinti! Tad prisijunkite ir nepamirškite, kad apie disleksiją galima kalbėti kasdien!

 

Tiesa ar mitas? Žmonės, turintys disleksiją, negali skaityti? Tai mitas!

Absoliuti dauguma jų skaityti gali, nors pats skaitymo procesas nėra toks sklandus, paprastas ir greitas, kaip tiems, kurie disleksijos neturi. Disleksiją turinčio žmogaus smegenys negali suprasti rašytinių simbolių, kuriuos perduoda akys, nes dėl „klaidos“ smegenų funkcinėje dalyje, kur kalbos garsai atpažįstami ir sujungiami į žodžius, raidės painiojasi, šokinėja, juda, keičiasi vietomis arba visai išnyksta.

Disleksiją turintiems vaikams reikalingi kitokie mokymo(si) metodai ir daugiau laiko informacijos apdorojimui. Tačiau viskas įveikiama, jeigu šis sutrikimas atpažįstamas laiku!

Štai kas išduoda disleksiją:

  • lėtas skaitymo tempas;
  • skaitydamas vaikas vietomis keičia skiemenis;
  • spėlioja skaitydamas;
  • painioja raides, kurios yra panašios rašyba (apverstas raidžių simbolinio vaizdo suvokimas);
  • daro daug klaidų rašydamas, sunku perkoduoti garsus į raides (fonemos grafemose), painiai jungia raides;
  • sunku suprasti perskaitytą tekstą, atpasakoti;
  • sunku suprasti laiko (anksčiau – vėliau, vakar – rytoj) sąvokas, mėnesių seką;
  • skaitymo ir rašymo įgūdžiai įsisavinami nuo bendraamžių atsiliekant mažiausiai 2 metais.

 

 

 

Skip to content