Menu Close

Laisvė būti tiems, kurie patiria skaitymo iššūkių. Junkimės prie disleksijos pažinimo savaitės!

Visai neseniai, rugsėjo 21 d., Kaune susitikę bibliotekų atstovai sukūrė ir pasirašė Bibliotekų prieinamumo manifestą ir atrado „Bibliotekos visiems“ viziją – laisvę būti. Spalio 4–10 dienomis, disleksijos pažinimo bangai #GoREDforDyslexia vėl ritantis per pasaulį, mes sakome: laisvė būti tiems, kurie patiria skaitymo iššūkių.

Laikas kalbėti apie skaitymo ir rašymo sutrikimą, su kuriuo gyvena daugiau kaip 10 proc. žmonių.

Iniciatyva „Go Red for Dyslexia“ prasidėjo 2015 m. Australijoje ir jau tradiciškai visame pasaulyje rengiama kasmet pirmąją spalio mėnesio savaitę, o Lietuvoje vyksta antrą kartą (pirmoji disleksijos savaitė organizuota 2020 m.). Iniciatyvos tikslas – „nuginkluoti“ raudoną spalvą, išryškinančią klaidas mokykloje, skatinti visuomenę atkreipti dėmesį į skaitymo sunkumų patiriančius vaikus, domėtis ir priimti teisingus spendimus vaikų lavinimo procese.

Skatiname gyventojus domėtis ir suprasti, kas yra disleksija. Kaip? Vienas iš būdų – trumpo, 20 min. trukmės, filmo „Mical“ peržiūra. Disleksiją turinčio vaiko istorija padės suprasti, kas tai yra, kaip jaučiasi šie vaikai ir kaip skubiai jiems reikia pagalbos bei juos suprantančios aplinkos. Filmą galite peržiūrėti paspaudę ant šio teksto.

Jei esate susidūrę su disleksijos atvejais savo aplinkoje rekomenduojame jums virtualią garsinių knygų biblioteką ELVIS. Disleksiją turintiems vaikams ar jo tėvams pravartu žinoti, kad virtualiose ELVIS lentynose įgarsinta rikiuojasi beveik visa mokiniams rekomenduojama literatūra, taip pat garsinamos ir kitos puikios knygos ne tik vaikams ir paaugliams, bet ir suaugusiems!

Jei remiate iniciatyvą „Go Red for Dyslexia“ spalio 4–10 dienomis renkitės raudonai – išsirinkite savo gražiausius raudonus drabužius arba naudokite raudonas detales aprangoje, taip skleisdami žinią apie disleksiją. Pavaišinkite artimuosius raudonais obuoliais ir papasakokite, kad bendrovės „Apple“ įkūrėjas, multimilijonierius Styvas Džobsas taip pat turėjo disleksiją. Rašykite raudonu rašikliu – eilėraščius, laiškus, dainas ar tekstus apie disleksijai palankią ateitį. Ir leiskite sau nekreipti dėmesio į gramatines klaidas! Gaminkite – kvieskite draugus, artimuosius ruošti kepinius, desertus, ragauti vaisius… Tegu patiekalai būna raudoni – proga užkandžiaujant pasikalbėti, kad ne visi gali skaityti sparčiai, ne visi gali suprasti perskaitytą tekstą.

Fiksuokite savo kasdienybėje esančias raudonas spalvas nuotraukose ar video įrašuose ir dalinkitės socialiniuose tinkluose su grotažymėmis #DisleksijosPažinimoSavaitė2021 ir #GoRedForDyslexia.

Pradėkime. Pažinkime vaikus ir suaugusiuosius, kuriuos disleksija skatina ieškoti kitokių būdų skaityti ir mokytis.

Disleksijos pažinimo savaitę Lietuvoje organizuoja Lietuvos aklųjų biblioteka, teikianti pagalbą visiems, negalintiems skaityti įprastai, privati iniciatyva „Dyslexia centras“ ir Mokymosi ypatumų centras „Labirintas“. Disleksijos pažinimo savaitę globoja Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje.

Skip to content