Menu Close

Kokia yra tvari biblioteka?

22-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė  dedikuota tvarumo temai. Kas yra tvari biblioteka, kada biblioteką galima įvardinti kaip tvarią, kodėl bibliotekininkams ir bibliotekų bendruomenei ši tema yra svarbi? Visi atsakymai balandžio 23–29 dienomis, kai šalies bibliotekininkai kviečiami dalyvauti profesinėse iniciatyvose, o skaitytojai – kultūros renginiuose tiek savo bibliotekoje, tiek virtualiose erdvėse.

Šių metų Bibliotekų savaitė startuos balandžio 23 d. Anykščiuose – jau tradiciniu tampančiu Bibliotekininkų žygiu. Beveik 300 Lietuvos bibliotekininkų ir bibliotekų bičiulių pėsčiomis įveiks 12 kilometrų vaizdingomis Anykščių apylinkėmis, bendraus, susitiks su seniai matytais, susipažins su kolegomis iš kitų bibliotekų, dalinsis tvarumo idėjomis ir pasiruoš savaitės minėjimo renginiams. Po žygio, bibliotekininkai ir visi, kurie palaiko bibliotekas, kviečiami visą savaitę stebėti LRT transliuojamą žaidimą „Kas ir kodėl?“, kuriame dalyvaus pasiryžę savo jėgas išbandyti bibliotekų darbuotojai.

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė pastebi, kad kalbėti apie tvarią biblioteką ir kiekvieno bibliotekininko vaidmenį siekiant nuoseklumo veiklose, skatina bibliotekų misija organizuoti informaciją, dalintis žiniomis, planuoti pokyčius ateičiai: „Tvarumas bibliotekininkų bendruomenei svarbus dėl nuolatos įvairiomis formomis išreiškiamo rūpesčio, kaip ir kokioje visuomenėje gyvens mūsų vaikai po 30, 50 ar 100 metų. Jeigu jau dabar nesukursime to, kas gali būti palaikoma bėgant laikui, neišeikvojant išteklių ir nepakenkiant aplinkai, kas yra ekonomiškai ir etiškai teisinga, tuomet jau artimiausiu metu susidursime su didžiuliais iššūkiais aplinkai ir gerovei. Skirkime bibliotekų savaitę apgalvoti bibliotekų vertybes ir galimybes veikti, kuriant tvarias bibliotekas.“

Balandžio 25 dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys paskelbs Geriausius metų bibliotekininkus (biblioteką, bibliotekos vadovą, jaunąjį bibliotekininką). Bibliotekų savaitė finišuos tarptautine konferencija „Tvari biblioteka“, kuri šiemet įvyks Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Renginio dalyviai išgirs pranešimus apie tvarumo temą kasdienybėje ir politikoje, kiekvieno mūsų galimą indėlį, atsakingą vartojimą ir ekologiją, bibliotekų patirtis ir įsipareigojimus.

Programa plati, apimanti kelis šimtus renginių, tad informaciją sekti verta savaitės organizatorių Lietuvos bibliotekininkų draugijos socialinių tinklų paskyrose ir svetainėje www.lbd.lt.

22-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę organizuoja Lietuvos bibliotekininkų draugija, globoja Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, patronažą suteikė Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, rėmėjas – UAB Asseco Lietuva.

Daugiau Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei skirtų renginių Kaišiadorių viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose žiūrėti žemiau

Kaišiadorių  VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS

NACIONALINĖS LIETUVOS BIBLIOTEKŲ SAVAITĖS

2022 M. RENGINIŲ P L A N A S

 

Data

laikas

Renginys Vieta Atsakingas asmuo Aprašymas

 

25 – 29 d. Paroda  „Antras knygų gyvenimas: tvarumas vakar, šiandien, rytoj“ Antakalnio biblioteka V. Unguraitienė Parodoje eksponuojami darbeliai, dekoracijos iš senų, praradusių aktualumą knygų ir žurnalų.
26 d.

11.00 val.

Šventė „Vaikų Velykėlės 2022“ Žiežmarių biblioteka A. Keturkaitė Velykinio margučio ridenimo šventė

su mažaisiais bibliotekos lankytojais

26 d.

13.30 val.

Nijolės  Adukonienės knygos „Kaišiadorietiška virtuvė“ pristatymas Kalvių biblioteka I. Maciulevičienė Kulinarinio paveldo knyga apie Kaišiadorių rajono valgius, gėrimus, jų ruošimo ir vartojimo papročius. Knygą pristatys autorė Nijolė Adukonienė.
26 d.

10.30 val.,

12.00 val.

Valanda „Kai skaitome, mūsų mintys auginasi sparnus“.

 

Rumšiškių biblioteka L. Keblienė Renginys skirtas Lietuvių kalbos dienoms paminėti.

 

27 d.

16.00 val.

Edukacinis užsiėmimas vaikams „Džiaugsmo spalvos – Mamytei“ Vilūnų biblioteka

 

 

 

O. Skrockienė Edukacinio užsiėmimo metu  vaikai gamins mamytėms spalvotus gėlių žiedus iš popieriaus.

Užsiėmimą veda Kruonio kultūros centro Vilūnų skyriaus moterų klubo „VILŪNĖ“ vadovė A. Skaudžiuvienė.

28 d.

17.00 val.

Audronės Galvonaitės knygos „Paskui orus jų klystkeliais: paprastai – apie klimatą, vėją, debesis ir meteorologinius reiškinius“ pristatymas Viešosios bibliotekos skaitykla

 

S. Ladienė Fizinių mokslų daktarė A. Galvonaitė paprastai, aiškiai ir su daugybe pavyzdžių pasakoja apie meteorologiją, orus ir klimatą, bendrąją atmosferos cirkuliaciją, debesis, vėjus, škvalus, viesulus, uraganus, pavojingus meteorologinius reiškinius, orų kaprizus ir siurprizus, orų ir klimato įtaką žmonių sveikatai.
28 d.

16.00 val.

Lietuvių kalbos viktorina „Žodis žodį veja“

 

 

Stasiūnų

biblioteka

A.    Stanislauskienė Viktorina skirta Lietuvių kalbos  dienoms paminėti.
28 d.

12.30 val.

Netradicinė pamoka

„Dar kartą apie knygas ir skaitymą“

Palomenės biblioteka

 

F. Gresienė

J. Naraškevičienė

Dalyvauja Palomenės pagrindinės mokykos 7 kl. moksleiviai su mokytoja J. Naraškevičiene.
28 d.

12.00 val.,

14.00 val.

 Kūrybinės dirbtuvėlės ,,Skirtukas – jos didenybei knygai“ Rumšiškių biblioteka L. Keblienė Užsiėmimo metu dalyviai, įvairiomis technikomis,  pasigamins knygos skirtuką.

Palikdamas skirtuką tarp puslapių tu tarsi kabini ant namų durų lentelę su užrašu ,,Aš grįšiu“.

 

28 d.

10.00 val.

Ekodirbtuvės vaikams „Antras gyvenimas: tvarumas vakar, šiandien, rytoj“ Gudienos biblioteka D. Repčinskienė Užsiėmimą veda m/d ,,Rugelis“ mokytoja Vilija Demjanovienė. Ekodirbtuvėse vaikai išmoks panaudoti įvairias žaliavas (audinio skiautes, kartonines dėžutes, kartoninius vamzdžius, kurie lieka panaudojus popierinius rankšluosčius, ir t.t.) ir iš jų pasigamins įvairiaspalvius knygų aplankus, išskirtinius skirtukus-knygeles, kurie puikiai pasitarnauja skaitant įdomią knygą – norint nepamiršti puikios minties, ją galima įsirašyti į šių skirtukų puslapius.

 

30 d.

13.00 val.

Susitikimas su storiausios rankraštinės knygos „Varpelių skambesys“, kūrėjais ir sumanytojais. Pravieniškių biblioteka M. Drulienė Renginys skirtas Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Storiausia rankraštinė knyga yra 175x36x25 cm dydžio; 85,45 kg masės, parašyta ant 1037 kartono kortelių. Ant jų pradinių klasių mokiniai, iš 9 respublikos mokyklų, surašė pačių kurtus ketureilius, iliustruotus aplikacijomis ir piešiniais.  Rankraštinė knyga „Varpelių skambesys“ užregistruota „Factum“ agentūroje prie Lietuvos kultūros fondo ir įrašyta į „Lietuvos rekordų knygą“ 2010 m.

Knyga saugoma Pravieniškių bibliotekoje.

Skip to content