Menu Close

Girdėti širdimi

Nuo 2017 m. pirmąjį liepos sekmadienį Lietuvoje yra minima Globėjų diena. Siekiant atkreipti dėmesį į vaikų globą ar globėjus, keisti neigiamas visuomenės nuostatas apie vaikų globą, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijavo renginių savaitę Globėjo dienai paminėti. Šiais, 2021 m., Globėjų savaitė minima birželio 28 – liepos 4 dienomis.

Kviečiame skaityti, esamus ar būsimus globėjus, Kaišiadorių viešojoje bibliotekoje esančią rekomenduojamą literatūrą.

Sąmoninga tėvystė

Tai naujoviškas, netradicinis, gal net revoliucinis požiūris į auklėjimą: knyga apie dvasinį bendravimą su vaikais. Juk vaikai ne per vieną naktį iš angelėlių tampa sutrikusiais paaugliais, viena tokio elgesio priežasčių – artimo ryšio su tėvais trūkumas. Nelaukdami kritinių akimirkų tėvai ir vaikai pajėgūs sukurti tarpusavio atsakomybe ir nuoširdžiu, atviru bendravimu grįstus santykius. 

Shefali Tsabary vaiką vertina kaip savotišką tėvų veidrodį, kuriame tėvai gali pamatyti pamirštą save. Tėvai, kurie randa kelią į savo vidinę tapatybę, gali užmegzti gilų vidinį ryšį su savo vaiku. Taigi vaikai padeda tėvams išgyventi dabarties akimirką, atsisakyti egoizmo ir susitelkti į esminius dalykus. Autorė sujungia Rytų išmintį, Vakarų mokslą ir savo, kaip mamos, patirtį, apžvelgia visus vaiko augimo laikotarpius, pateikia įkvepiančių pavyzdžių.

Nestandartinis vaikas, arba kaip auklėti tėvus

Negąsdinkit mažo vaiko,
nes jo siela pabėgs į požemių sodus
ir kelio atgal neberas…

Tai itin savita, žaižaruojančio humoro, netikėtų įžvalgų kupina knyga apie tėvų ir vaikų bendravimo meną, apie vaikus, nepanašius į kitus, apie mokymosi sunkumus, paauglių problemas, narkotikų grėsmę, pirmąją meilę… Tai ne tiek pastabos iš gydytojo kėdės, kur mama ar močiutė atveda probleminį vaiką, kiek jautrus žvilgsnis į vaiko minčių erdves, širdies kerteles. Skaitydami sužinosite, kaip vaikai, nepaisant auklėjimo, tampa geri, ir kaip užaugti kartu su vaiku.

Langas į vaiko pasaulį

Knygoje „Langas į vaiko pasaulį” pateikiama daug praktinių pavyzdžių, kaip galime pažvelgti į paslaptingą vaiko pasaulį, jį suprasti, padėti išgyventi krizes, įveikti sunkumus, paskatinti augimą. Tam svarbu nuoširdžiai domėtis vaiku, priimti jį tokį, koks yra, būti greta.

„Nors apie vaikystę paprastai kalbama kaip apie šviesų, nerūpestingą ir laimingą gyvenimo laikotarpį, dažnam vaikui šeimoje, mokykloje tenka susidurti su priešiška aplinka, negeranoriškais ar tiesiog nepakankamai supratingais suaugusiais, patirti baimę, kaltę, vienatvę, netektis. Šie patyrimai gali sukelti įvairių psichologinių simptomų, trikdyti sklandžią vaiko asmenybės raidą. Tokiomis situacijomis išeiti iš aklavietės vaikui gali padėti kvalifikuotas psichoterapeutas – žmogus, mokantis įvertinti vaiko sunkumus ir profesionaliai taikyti tinkamus psichoterapijos metodus, o svarbiausia – sugebantis būti su vaiku jo patyrimo erdvėje, jį išklausyti, suprasti.

Vaikų nerimas: kaip įveikti jį be vaistų ir terapijos

Nuolat daugėja vaikų, kuriems prireikia medicininės ar psichologinės konsultacijos dėl nerimo sukeltų sutrikimų. Jų vidutinis amžius jaunėja. Tačiau dažnai tėvai nežino tikrųjų vaikų užsispyrimo, pykčio, nerimastingumo priežasčių. Šioje knygoje Louise Reid išsamiai supažindina su įvairiomis vaikams nerimą keliančiomis aplinkybėmis ir pateikia vertingų patarimų bei užduočių, kaip jį įveikti be vaistų ir terapijos. Vadovaudamiesi autorės siūlomais metodais kur kas lengviau pažvelgsite į pasaulį vaiko akimis ir neabejotinai užkirsite kelią įvairioms mažylių baimėms ateityje.

Kai augtisunku

Knygos autorė V. Mažeikienė sako, kad šioje knygoje norėjo parodyti, kokia didelė šeimos įtaka vaiko asmenybės formavimuisi, kaip svarbu laiku išgirsti ir suprasti savo vaiko bėdas.

„Vaikystėje ir paauglystėje norėjau vieno – būti tėvų mylima, pastebėta, pripažinta, gerbiama. Bet šeimoje, kurioje augau, negalėjau to gauti – tėtis nuolat girtavo, o mama daug dirbo. Ji visad būdavo pikta ir pavargusi nuo savo rūpesčių. Mums, vaikams, jai neužteko nei laiko, nei dvasinių, fizinių jėgų. Savo namuose jaučiausi niekam neįdomi ir nereikalinga ir nesupratau – kodėl? už ką? Taigi rašiau šią knygą žinodama iš asmeninės patirties, kaip jaučiasi vaikas ir paauglys, kurio nuomonės tėvai nepaiso ir negerbia, ant kurio nuolat šaukiama, kuris baudžiamas už menkiausią prasižengimą ir dėl visų šeimoje kylančių suaugusiųjų konfliktų bei nesėkmių kaltina save, jausdamasis nusivylęs, sutrikęs, bejėgis. Dėl to vaikui kyla įvairių psichologinių problemų. Mylėkit. Mylėkit dabar, kol vaikas šalia, kol jis laukia“, – teigia knygos „Kau augti sunku“ autorė V. Mažeikienė.

Septynios didžiausios tėvų klaidos

Skaitant šią gyvenimą keičiančią knygą, jums gali nepatikti viskas, bet kai įgyvendinsite autorių siūlymus, – kai pasikeis jūsų vaikų elgesys ir pagerės jūsų pačių gyvenimas, – tikrai pamilsite ją.

Psichologai nagrinėja septynias esmines tėvų klaidas. Pradėdami nuo minties, kad net menki pokyčiai lemia gerus rezultatus, autoriai siūlo praktiškas, lengvai įveikiamas užduotis, kurias galite atlikti, jei nebenorite toliau elgtis taip, kaip nenaudinga jums patiems. Šioje knygoje rasite konkrečių pavyzdžių iš Frielų keturiasdešimties metų psichologinės ir penkiasdešimties metų bendros šeimyninės patirties. Tai – auklėjimo vadovėlis, kuriame pateikiamus patarimus Frielai išbandė su tūkstančiais savo Clearlife klinikos praktinių užsiėmimų dalyvių, šimtas klientų ir savo pačių vaikais.

Itin jautrus vaikas

Novatoriškoje knygoje „Itin jautrus vaikas: kaip padėti mūsų vaikams gyvuoti, kai pasaulis juos stelbia“ tėvai ras naudingų testų, kurie padės geriau pažinti savo vaikus, taip pat mokslinių tyrimų, padėsiančių suprasti, kas yra tas itin didelis jautrumas ir, žinoma, patarimų. Autorė atskiruose skyriuose aptaria skirtingų amžiaus grupių bruožus – nuo naujagimių iki paauglių ir visiems bendras patirtis.

Šeima – komandinis žaidimas

Kodėl poros skiriasi? Atsakymas labai paprastas: žmonės nenutuokia, ko tikėtis iš santuokos. Jie nežino, kas ji yra, o dar labiau – kas nėra. Kitaip tariant, nežino (iš)gyvenimo šeimoje taisyklių. Arba jų nesilaiko. Tačiau žaidimas be taisyklių nėra nei malonus, nei sėkmingas. Šioje knygoje nuosekliai sudėliota instrukcija, KAIP NAUDOTIS SANTUOKA. Iliustruota smagiais pasakojimais, pamokomomis istorijomis, terapinės praktikos ir asmeninės patirties pavyzdžiais bei taikliomis citatomis. Knygoje taip pat rasite užduočių – jas atlikdami įgytas žinias patikrinsite praktiškai.

Šeima vaiko akimis

Vaikas nėra mūsų auklėjamųjų poveikių rezultatas, kaip nėra ir būdo, kaip teisingai auklėti. Vaikas jau nuo kūdikystės smalsiai žvelgia į supantį pasaulį, tėvus, brolius, seseris, jų santykius. Stebi, ir daro išvadas. Remdamasis savo patirtimi, jis kuria, įprasmina, kas ir koks yra, koks kitų žmonių santykis su juo, kaip reikia elgtis norint gauti bučkį ar žaislą, ką daryti, kad būtum pastebėtas ar įvertintas. Vaikas yra aktyvus kūrėjas, o jo padarytos išvados apie save ir aplinką lemia jo asmenybę. Šiuos įprasminimus jis dažnai nešiojasi visą gyvenimą. Tačiau ne visada, dėl ribotos patirties bei protavimo, jis daro teisingas ir jo raidai naudingas išvadas. „Esu niekam tikęs”, „Niekas manęs nemyli”, „Visi prieš mane susimokę” – tai tik keli tokio įprasminimo pavyzdžiai, kurie lems liūdną, piktą ar vienišą gyvenimą.

Tėvystės magija

Būti tėvais – ir begalinis džiaugsmas, ir milžiniška atsakomybė. Šviesias laimės akimirkas dažnai pertraukia nerimas, baimė ar sunkiai pakeliama įtampa. Žinoma, visi tėvai nori būti nuostabūs ir suteikti savo vaikams tik tai, kas geriausia, tačiau būtina suvokti, kad tobulų tėvų nebūna: visi gali kartais klysti ar bejėgiškai nuleisti rankas. Paguoda ta, kad gerais tėvais nėra gimstama – jais tampama.

Dėmesinga tėvystė

Knygos autorė, daugiau nei dvidešimt metų tėvystės patirtį turinti keturių vaikų mama, gydytoja psichiatrė, dėmesingo įsisąmoninimo tėvystėje mokytoja Gabrielė Germanavičienė itin profesionaliai, tačiau be galo nuoširdžiai, suprantamai ir gyvai dalijasi gausiomis, puikiai susistemintomis teorinėmis ir praktinėmis žiniomis, neabejotinai padėsiančiomis tapti geresniais tėvais ir laimingesniais žmonėmis.

„Būtent dėmesingumas gali padėti atskirti, kada vaiką reikia paleisti, o kada vėl priartėti. Ir kaip kiekvienąkart atkurti mylintį santykį. Nes tai vaiko augimui ne mažiau svarbu nei maistas, gėrimas ir drabužiai.”

Sunkūs vaikai

Tai knyga apie vadinamuosius „sunkius“ vaikus: tiems, kuriems nuolat trūksta dėmesio, kurie negali nusėdėti vietoje nė 5 minučių, kuriems dažnai pasireiškia agresyvumas ir didelis aktyvumas. Knygoje pateikiami patarimai, kaip padėti tokiam vaikui, paaiškina jų netinkamo elgesio priežastis ir pateikia praktinių patarimų, kaip auklėti tokius vaikus. 

Ko nedaro stiprūs tėvai

Strategijos ir praktiniai patarimai, padėsiantys užauginti psichologiškai stiprius vaikus.

Visi tėvai nori užtikrinti vaikui saugią ir kuo geriausią ateitį. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje dauguma tėvų šiek tiek persistengia, klaidingai manydami, jog norėdami pakloti pamatus vaiko sėkmei ateityje privalo saugoti jį nuo tikrovės ar skausmo. Nuolat susidurdami su perspėjimais, skirtais tam, kad „apsaugotų” vaikus, daugybė suaugusiųjų nerimauja, kad jiems pristigs stiprybės sudėtingesnėse situacijose ar nepavyks atskleisti visų savo gebėjimų bei galimybių.

Kai sielvartauja vaikai

Suaugusiesiems, kad jie išmoktų padėti vaikams lengviau išgyventi artimųjų mirtį, tėvų skyrybas, augintinio netektį, persikraustymą ir kitas permainas.

Matyti kenčiantį vaiką ir nežinoti, kaip jam padėti, – tikrai skausminga tėvų, mokytojų ir globėjų patirtis. Pagaliau turime knygą, kurioje suformuluoti principai padės jums išugdyti vaikų gebėjimą tinkamai elgtis, ištikus netekčiai.

Šioje įtaigioje knygoje autoriai siūlo išlaisvinti vaikus nuo klaidingos minties „nesijausk blogai” ir išmokyti juos teigiamų, veiksmingų metodų, leidžiančių įveikti netekties skausmą.

Skip to content