Ąžuolyno biblioteka įgyvendindama projektą „Autorių teisių naudojimo keliai ir klystkeliai“, lapkričio 6 d. pakvietė į pirmuosius mokymus „Autorių teisių apsauga švietime“. Juos vedė Šiaurės ir Baltijos šalių teisinių paslaugų įmonių grupės „Fondia“ vyresnioji teisininkė Katerina Jarmolovičienė. Projekto mokymuose dalyvavo platus Kauno regiono savivaldybių viešųjų, mokyklų bibliotekų ir Ąžuolyno bibliotekos specialistų ratas.
Mokymai prasidėjo nuo intelektinės nuosavybės apibrėžimo bei aptarimo, kokioms sritims pritaikoma ši sąvoka (autorių teisių ir gretutinių teisių, patentų, prekinių ženklų, geografinių nuorodų, duomenų bazių gamintojų teisių ir kt. įstatymuose), buvo paaiškinta intelektinės nuosavybės apsaugos svarba, pvz. asmenų kūrybiškumo skatinimas, sąžiningas atlygis kūrėjams (autoriams) ir kt. Lektorė, atliepdama projekto tikslinės auditorijos veiklos pobūdį, detaliai nagrinėjo Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo straipsnius, pritaikytinus bibliotekų ir švietimo įstaigų veiklų baruose (bendraautorystės, autorių teisės į kompiuterių programas, audiovizualinius kūrinius, autorių teisės į kūrinius atliekant tarnybines pareigas ir kt.), apžvelgti turtinių bei neturtinių sąlygų apribojimai ir taikymo aspektai. Paliestos jautrios temos, tokios kaip knygų, natų kopijavimas, kūrinių atgaminimas ir naudojimas asmeniniais, mokymo, informaciniais tikslais, taip pat dirbtinio intelekto keliami iššūkiai autorių teisių srityje ir kt.
Mokymų metu dalyviams buvo pateikta realių pavyzdžių (net iš teismų praktikos), su kokiais iššūkiais susiduriama neatidžiai laikantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo numatytų reikalavimų. Kaip ilgametę teisinę patirtį turinti lektorė teigia, kiekviena situacija individuali ir kiekvienas atvejis turi būti nagrinėjamas atskirai. O ir kiekviename įstatyme pasitaiko išimčių. Taip ir bibliotekininkai, vykdydami veiklas, teikdami paslaugas, susijusias su Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo laikymosi nuostatomis, gali pasinaudoti numatomomis išimtimis arba vadovautis protingumo kriterijumi.
Kad dalyviai geriau įsisavintų mokymų medžiagą, lektorė po nagrinėtos temos ar potemės pateikdavo trumpą pasitikrinimo testą. Tokiu būdu dalyviai galėjo įsivertinti ir užtvirtinti žinias.
Šias mokymais baigiame pirmąjį projekto „Autorių teisių naudojimo keliai ir klystkeliai“ etapą. 2025 m. bibliotekų specialistams pasiūlysime dar trejus mokymus: apie knygų piratavimo problemą Lietuvoje, bibliotekų ir bibliotekininkų vaidmenį skatinant legalią knygų panaudą, DI keliamas problemas, teisinį reguliavimo mechanizmą bei autorių teises ir apie vizualiųjų menų kūrinių panaudojimo niuansus viešinant, rengiant parodas ir nepažeidžiant Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo nuostatų.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Ąžuolyno bibliotekos informacija
Rasa Brazaitienė
Vyresnioji metodininkė
El. paštas r.brazaitiene@azuolynobiblioteka.lt