Menu Close

16 aktyvumo dienų prieš smurtą

Šeimos santykių instituto kvietimu Kaišiadorių viešoji biblioteka lapkričio 25 d. – gruodžio 10 d. dalyvauja tarptautinėje akcijoje „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“ ir siūlo priimti iššūkį – „Mokausi išreikšti savo jausmus!“.

Stiprių jausmų atpažinimas ir jų valdymas yra itin svarbus įgūdis, kuris padeda išvengti žeidžiančio elgesio. Kiekvieną mūsų gyvenimo patyrimą neišvengiamai lydi įvairios emocijos ir jausmai, kurie mus informuoja, ar tai, kas vyksta šiuo metu, mums patinka / nepatinka, o gal kelia grėsmę ar žalą. Mes negalime pasirinkti emocijų, kurias jaučiame. Tačiau galime išmokti jas suprasti ir sąmoningai išreikšti. Stiprios, nemalonios emocijos dažnai sukelia ne tik nemalonių pojūčių, bet jas ne visada lengva valdyti. Apimti stiprių jausmų galime užsipulti, įžeisti artimuosius ar imtis netinkamų, save žalojančių nusiraminimo būdų, tokių kaip: gausus valgymas, rūkymas, alkoholio vartojimas. Siekiant valdyti savo jausmų išraišką pirmiausia reikia mokytis atpažinti ir įvardinti tai ką jaučiame. Kol nesuprantame kokie jausmai kyla, yra sunku pasirinkti jų tinkamą išraišką.

 

Lapkričio 25 d. 

Šios dienosiššūkis – atpažinti savo jausmus. Pabandykite pajausti savo kūno reakcijas bei mintis kurios kyla po jums nemalonaus įvykio, įvardinkite, koks tai galėtų būti jausmas. Bandykite kiekvieną kartą atrasti jums tinkantį jausmo pavadinimą apibūdinantį jūsų būseną. Ar tai nerimas, baimė? O gal susierzinimas, pyktis? Pateikiame keletą jausmų pavadinimų, o Jūs komentaruose dalinkitės visais žinomais jausmais. Tokiu būdu kartu praplėsime savo jausmų žodyną.

Lapkričio 26 d.

Stiprūs jausmai aktyvuoja mūsų automatinę išgyvenimo strategiją (sustingti, bėgti arba gintis / pulti), todėl atsiranda stiprus noras imtis veiksmų, kurie esamoje situacijoje ne visada gali būti tinkami.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – mokytis pajutus stiprų jausmą SUSTOTI ir pamėginti tiesiog išbūti šioje būsenoje. Kartais tam, kad sustotumėte ir nieko nesiimtumėte, reikia atsitraukti nuo stiprius jausmus sukėlusios situacijos.

Lapkričio  27 d.

 Jausmai gali būti tokie stiprūs, kad juos ištverti darosi itin sudėtinga. Todėl reikia surasti tinkamų nusiraminimo būdų, kurie sumažintų jausmų intensyvumą. Tik nurimę galėsime pasirinkti kaip norime tą jausmą išreikšti. Sekančias kelias dienas kviečiame išbandyti įvairius nusiraminimo būdus.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – pajutus stiprų jausmą – išmėginkite fiziškai aktyvius nusiraminimo būdus: minkykite “streso kamuoliuką”, eikite pasivaikščioti, sportuoti, tvarkykite namus. Svarbu, kad atrastumėte tuos būdus, kurie padeda nukreipti dėmesį ir mintis nuo itin stiprius jausmus keliančios situacijos bei nekenkia jūsų ar kitų sveikatai.

Lapkričio  30 d.

 Stiprios emocijos dažnai  pasireiškia įvairiomis fiziologinėmis (kūno) reakcijomis tokiomis, kaip padažnėjęs širdies plakimas, pasunkėjęs kvėpavimas, padidėjęs raumenų, akių ar gerklės įsitempimas, todėl sumažinti jausmo intensyvumą gali padėti kūno atpalaidavimas.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – pajutus stiprų jausmą – išmėginkite nusiraminimo būdus, kurie nuramintų Jūsų kūną. Giliai ir ramiai kvėpuokite, įtempkite ir atpalaiduokite visus kūno raumenis, atlikite atsipalaidavimo pratimų.

Gruodžio  1 d. 

 Užplūdus stipriems jausmams galvoje dažniausiai kyla įvairios mintys, kurios stiprina nemalonius jausmus. Susiaurėja mąstymas tik apie emociją keliančią situaciją, todėl dažnai nusiraminti padeda sąmoningas dėmesio nukreipimas.

 ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – pajutus stiprų jausmą – išmėginkite dėmesio nukreipimo būdus. Mintyse skaičiuokite atbuline eiga nuo 100 iki 1, galvokite apie atostogas ar kitus malonius prisiminimus, įdėmiai stebėkite kokį nors daiktą, žiūrėkite per langą, klausykitės muzikos, žiūrėkite filmą.

Gruodžio  2 d.

Svarbu išmėginti kuo daugiau nusiraminimo būdų, kad juos galėtumėte taikyti įvairiose gyvenimo situacijose. Daugeliui žmonių kūrybinė veikla yra dar vienas puikus nusiraminimo būdas.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – pajutus stiprų jausmą –  išmėginkite kūrybą, kaip nusiraminimo būdą. Pieškite, spalvinkite mandalą, dainuokite, grokite ar užsiimkite kita Jums patinkančia veikla.

Gruodžio  3 d.

 Visi kylantys jausmai yra reikalingi, nes informuoja apie mūsų vidinę savijautą, mus supančią aplinką bei jos pasikeitimus. Kai išmokstame atpažinti kylantį jausmą, nusiraminti jei jis yra itin stiprus, kitas svarbus žingsnis, norint tuos jausmus išreikšti, –  suprasti kokią informaciją siunčia jaučiami jausmai.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – suprasti ką “sako” jūsų jaučiamas jausmas. Gali būti, jog jaučiama baimė parodo, kad esate nesaugioje aplinkoje, pvz.: kyla grėsmė, kad jus užpuls, užsidegs namas ar nukrisite iš aukštai. Gali būti, jog jaučiamas nerimas parodo, kad pergyvenate dėl ateities, nežinote kaip elgtis Jums svarbioje situacijoje. O kokią informaciją perduoda Jūsų šiandien jaučiami jausmai?

Gruodžio  4 d.

 Išmokę atpažinti jaučiamus jausmus, nusiraminti esant stipriems jausmams ir suprasti savo jausmus galite pasirinkti kaip juos išreikšti ar sušvelninti. Stebėkite savo savijautą, atpažinę jausmą, išreikškite jį neskaudindami nei savęs, nei kitų. Toliau kviečiame patyrinėti stiprių jausmų galimą išraišką.

Vienas iš jausmų, pyktis, aktyvuoja mus ir kyla sunkumų valdyti savo elgesį todėl svarbu taikyti nusiraminimo įgūdžius, suprasti pykčio kilimo priežastis ir tinkamai jį išreikšti.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – tinkamai išreikšti pyktį. Jūs galite tiesiog įvardinti jausmą asmeniui, kurio veiksmai sukėlė pyktį, paaiškinti pykčio kilimo priežastis ir/ar išsakyti savo prašymus. Svarbu, kad kalbėtumėte ramiu balso tonu, nekaltindami kito įvardintumėte, kaip Jūs jaučiatės ir kokio elgesio tikitės. Komentaruose pasidalinkite, kaip Jūs tinkamai išreiškiate pyktį.

Gruodžio  7 d.

 Išmokę atpažinti jaučiamus jausmus, nusiraminti esant stipriems jausmams ir suprasti savo jausmus galite pasirinkti kaip juos išreikšti ar sušvelninti. Stebėkite savo savijautą, atpažinę jausmą, išreikškite jį neskaudindami nei savęs, nei kitų. Toliau kviečiame patyrinėti stiprių jausmų galimą išraišką.

Baimė, kaip ir kiti jausmai, yra naudinga ir reikalinga mūsų gyvenime, nes ji informuoja mus apie pavojus. Tuomet galime galvoti, kaip apsisaugoti. Vis dėlto, itin stipri baimė gali stingdyti bei trukdyti atlikti svarbias veiklas ar kasdienius darbus.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – tinkamai išreikšti baimę. Jūs galite papasakoti apie savo baimę artimiesiems, patyrinėti, kiek Jūsų baimė atitinka tikrovę, galite prisiminti kada ir kaip pavyko atlikti tai, ko bijote ar kreiptis palaikymo ir padrąsinimo į kitus. Komentaruose pasidalinkite, kas Jums padeda išreikšti ir sumažinti baimę.

Gruodžio  8 d.

 Išmokę atpažinti jaučiamus jausmus, nusiraminti esant stipriems jausmams ir suprasti savo jausmus galite pasirinkti kaip juos išreikšti ar sušvelninti. Stebėkite savo savijautą, atpažinę jausmą, išreikškite jį neskaudindami nei savęs, nei kitų. Toliau kviečiame patyrinėti stiprių jausmų galimą išraišką.

Liūdėti, kaip ir jausti kitus jausmus gyvenime, yra normalu. Liūdime, kai kažką prarandame ar kažko trūksta mūsų gyvenime. Kartais per ilgai ir per stipriai jaučiamas liūdesys, kai tampa per sunku jį paleisti, gali pakenkti mūsų asmeniniam ir / ar šeimos gyvenimui.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – tinkamai išreikšti liūdesį. Išreikšti liūdesį gali padėti verkimas, liūdno filmo žiūrėjimas, muzikos klausymasis ar pokalbis su artimaisiais. Komentaruose pasidalinkite, kaip Jūs išreiškiate liūdesį.

Gruodžio  9 d.

 Išmokę atpažinti jaučiamus jausmus, nusiraminti esant stipriems jausmams ir suprasti savo jausmus galite pasirinkti kaip juos išreikšti ar sušvelninti. Stebėkite savo savijautą, atpažinę jausmą, išreikškite jį neskaudindami nei savęs, nei kitų. Toliau kviečiame patyrinėti stiprių jausmų galimą išraišką.

Nerimaujame kai yra daug nežinomybės, neaiški ateitis. Nerimas yra itin aktualus pandemijos metu, kuomet daug dalykų nuo mūsų nepriklauso ir tenka gyventi besikeičiančiomis sąlygomis. Nerimas gali mums suteikti energijos veikti, tačiau itin stiprus nerimas gali trikdyti kasdienę veiklą bei kelti nemalonius išgyvenimus.

ŠIOS DIENOS IŠŠŪKIS – tinkamai išreikšti nerimą. Kai nerimaujate Jūs galite užsiimti aktyvia veikla, pvz.: sportuoti, vaikščioti gamtoje, tvarkyti namus, piešti, groti. Taip pat nerimas palengvėja jei pasidalinate nerimą keliančiomis mintimis su savo artimaisiais. Komentaruose pasidalinkite, kaip Jūs išreiškiate nerimą.

Gruodžio  10 d.

 Savo ir kitų jausmų supratimas palengvina bendravimą, santykius bei vienas kito supratimą. Kartais jausmai būna itin stiprūs ar sumišę ir gali būti nelengva juos suprasti bei tinkamai išreikšti. Paskutinę akcijos dieną kviečiame apmąstyti visų dienų iššūkius, taikyti įgytas žinias apie jausmus ir jas atnaujinti.

Dalinames Šeimos santykių instituto smurto prevencijos internetiniu puslapiu spp.ssinstitut.lt ,  kuriame rasite daugiau informacijos apie smurtą, galimą pagalbą bei naudingų straipsnių apie sveikų santykių kūrimą, tėvystės įgūdžius bei emocijų valdymą.

Baigiantis „16 aktyvumo dienų prieš smurtą“ akcijai nepamirškite, jog suklydus, galite taisyti klaidas, o kai jaučiatės pasimetę – visada galite ieškoti informacijos bei pagalbos.

Skip to content